Stowarzyszenie "Pozwólmy Żyć"
im. Mariusza Krzykowskiego
Jesteśmy Organizacją Pożytku Publicznego

SPONSORZY

PKO Bank Polski MEDICAL AID FOR POLAND FUND Elektrociepłownia Marcell Energa Gdańk

Fundacja PGNiG

» Biografia Mariusza

Mariusz urodził się 25 października 1986 r. Do czwartego roku życia nie dostrzegliśmy nic niepokojącego. Z czasem zauważyliśmy, iż wyraźnie zaczął unikać spacerów i chodzenia po schodach, szybciej się męczył. Jego łydki zaokrągliły się, a ścięgna zaczęły się kurczyć, co powodowało częste upadki. Podczas wstawania wspinał się po swoim ciele. Diagnoza została postawiona przed pójściem do pierwszej klasy. Pomimo niepełnosprawności ruchowej, jego umysł rozwijał się prawidłowo.

Mariuszek uczęszczał do Szkoły Podstawowej Nr 2 w Ostrołęce, następnie do Gimnazjum Nr 1 i do Liceum Ogólnokształcącego im. Cypriana Kamila Norwida. Był chłopcem wesołym, nigdy nie sprawiał żadnych kłopotów. Był dobrym uczniem. Lubił przedmioty humanistyczne: historię, język polski, a w szczególności starożytność. Pomimo kłopotów zdrowotnych nigdy nie zaniedbywał nauki. Z trudem opuszczał zajęcia lekcyjne z powodu wizyt lekarskich. Do zajęć lekcyjnych często musiał przygotowywał się podczas podróży samochodem. Nigdy nie wykorzystywał choroby, starał się być zawsze przygotowanym uczniem. W szkole podstawowej i pierwszej klasie gimnazjum miał zajęcia w szkole. Od drugiej klasy gimnazjum i w liceum przeszedł na nauczanie indywidualne w domu.

Z racji choroby był biernym sportowcem. Interesował się każdą dziedziną sportu, znał doskonale biografie swoich ulubionych sportowców. Podczas rozwiązywania krzyżówek zadziwiał wszystkich swoją obszerną wiedzą. Pięknie rysował, najchętniej gwiazdy telewizyjne. Oglądał różnego rodzaju teleturnieje i programy rozrywkowe. Miał doskonałą pamięć muzyczną, dzięki której bez problemów odgadywał tytuły utworów i ich wykonawców. Pasjonował się grami komputerowymi o tematyce sportowej.

Dzielnie znosił chorobę. Nie poddawał się jej do końca swoich dni. Miał bardzo silną psychikę. Nie załamywał się, pomimo, że często znosił upokorzenia z powodu swojej niepełnosprawności. Zawsze służył dobrą radą. Udzielał wskazówek, nawet nam rodzicom, jak mamy postępować, byśmy nie zboczyli z drogi. W swoim krótkim życiu pokazywał nam, jak można się cieszyć każdym dniem. Sam starał się go organizować i przeżywać najlepiej jak potrafi. Wymagał od siebie dużo, może zbyt dużo jak na osobę, która dźwigała tak ciężki krzyż. Nigdy jednak nie skarżył się, nie narzekał, nie użalał nad sobą. Było w nim dużo pokory i wręcz stoickiego spokoju.

Na zawsze pozostanie w naszych sercach...

Nasze konto

Bank BPH o/Ostrołęka
56 1060 0076 0000 3200 0137 8552

ADRES DO KORESPONDENCJI

Stowarzyszenie "Pozwólmy Żyć"
im. Mariusza Krzykowskiego
ul. Konopnickiej 4/4
07-410 Ostrołęka
tel. 600-262-223
email: pozwolmyzyc@op.pl;
KRS: 0000332444
NIP: 758-229-75-49
REGON: 141916110

PATRONAT MEDIALNY

Moja Ostrołęka Radio OKO Tygodnik Ostrołęcki Kurier Ostrołęcki

© Copyright 2021 Stowarzyszenie "Pozwólmy Żyć", Ostrołęka, ul. Konopnickiej 4/4, tel. 600-262-223 CMS: PRO-NET Ostrołęka